Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/sventosi/domains/sventosiospm.lt/public_html/includes/menu.inc).

Knygnešio diena bibliotekoje

         Šeštokai kasmet dalyvauja projekte „Knyga, knygnešiai“. Jo metu gilinamos žinios apie M. Valančių, J. Basanavičių, V. Kudirką, spaudos draudimo metais lietuvybę gelbėjusius laikraščius „Aušra“ ir „Varpas“, knygnešius. Taip pat domimasi viskuo, kas susiję su knygomis, jų tobulėjimu istorijos eigoje.

         Keletą mėnesių šia tema šeštokai daro savitą kūrybinį darbą, kurį pristato per Knygnešio dieną – Kovo 16-ąją. Tradicija tapo šią dieną eiti į mokyklos biblioteką, puokšte pavasarinių gėlių pradžiuginti bibliotekininkę – šių laikų knygnešę, nuolat besirūpinančią, kad mokiniams netrūktų naujausių, reikalingiausių, įdomiausių knygų.

         Šiemet bibliotekininkė Zofija Klapatauskienė svečius pradžiugino šiai progai rūpestingai apipavidalinta aplinka: spaudos draudimo metus priminė per visą sieną nusitęsusi ekspozicija, turtinga ne tik spaudos draudimo laikus primenančių istorijos žinių, bet ir etnografinių eksponatų. Senovinis žibintas – „liktarna“, „Vargo mokyklą“ menantis verpimo ratelis, prie kurio motinos mokė skaityti savo vaikelius, šalia kryžiaus su saulute parimęs lietuvių tautos kančias simbolizuojantis rūpintojėlis, tarp tautinių juostų - visa kolekcija senovinių knygų... Bet didžiausia brangenybė, gražiai įvyniota į tautiniais raštais išsiuvinėtą lino drobelę – M. Valančių menančios 1840 m. „Kantičkos“ ir 1879 m. maldaknygė. Jas, pasiskolintas iš kolekcininko, bibliotekininkė išdrįso liesti tik užsimovusi baltas medvilnines pirštines: tokių knygų – mažo formato, užtat labai storų, su paslaptingais odiniais viršeliais, turinčiais net odinius raištelius - vaikai vargu ar kur bepamatys...

         Tokiame įspūdingame fone šeštokai pristatė savo įvairiausiais būdais padarytus darbelius knygų tema. Ypač nuoširdžiai užduotį atlikęs Jonas Būbelis savo aštuonių lapų rankraštinį darbą pavadino „Knyga apie knygnešius ir knygas: pasakojimai, mįslės, minklės, eilėraščiai, istorija ir abėcėlė“.

          Pasivaišinę saldainiais, šeštokai žiūrėjo meninį filmą „Knygnešys“.           

Mokytoja N. Šauklienė

*  *  *

         Mes per pasaulio pažinimo pamoką kartu su auklėtoja Rimante Toliušiene ir istorijos mokytoja metodininke A. Liustroviene bibliotekoje gilinome žinias apie knygnešius.

         Knygnešiai buvo žmonės, kurie nešė iš užsienio lietuviškas knygas tais sunkiais laikais, kai Lietuvoje rusų valdžia jas draudė. Man atrodo, kad buvo labai nesąžininga lietuvių vaikus mokyti rusiškai. Puiku, kad buvo drąsių žmonių, vadinamų daraktoriais, kurie rizikuodami savo laisve mokė vaikus rašyti, skaityti lietuviškai. Supratau, kad knygnešiai buvo tarsi gerieji kontrabandininkai, nes nešė draudžiamas prekes – knygas. Sužinojau, kad žymiausias knygnešys buvo Jurgis Bielinis, gimęs 1846 m. kovo 16 dieną, todėl šią dieną ir švenčiame Knygnešio dieną. Bibliotekininkė mums parodė labai senas, 1840 ir 1879 metais išleistas lietuviškas maldaknyges.

         Mums visiems labai patiko bendrauti su istorijos mokytoja Aušra Liustroviene, kuri mus mokys  kitais mokslo metais.

Paulina Sumaryuk, 4kl. mokinė 

 

*  *  *

         „Knygnešių dieną (kovo 16-ąją) per istorijos pamoką ėjome į biblioteką ir kalbėjome apie knygnešius. Bibliotekininkė mus pasitiko su šypsena. Ji buvo parengusi stendą apie knygnešius ir mums parodė labai senas lietuviškas maldaknyges, parašytas senovine lietuvių kalba, o mes pabandėme jas skaityti.

        Istorijos mokytoja mums papasakojo, kaip lietuviškos spaudos draudimo metais buvo sunku pernešti per sieną lietuviškas knygas, kad tai darė knygnešiai, kurie, rizikuodami savo gyvybe, platino lietuvišką žodį.

         Po to mes klijavome įplyšusius vadovėlius ir buvome pavaišinti šokoladu.

         Mums ši pamoka labai patiko“.

Gintarė, Dovydas, Nojus; 5 kl.