„Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“ Šventojoje

         Rugsėjo 21–25 dienomis mokykla dalyvavo tarptautiniame Lietuvos ir Latvijos mo-kyklų bibliotekų projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“. Projekto tikslas – populiarinti skaitymą, baltų tautų (Lietuvos ir Latvijos ) literatūrą, kultūrą, bendradarbiavimą, gerinti mokinių skaitymo gebėjimus.

         Projektą pradėjo trečiokai. Garsinio skaitymo popietę jie skaitė pasaką apie saulėgrąžą iš latvių rašytojos Annos Saksės knygos „Pasakos apie gėles“. Išsiaiškinę neaiškius žodžius, aptarę turinį trečiokai skirstėsi kurti pasakai iliustracijas. Tam labai pasitarnavo popietę puošusios projekto koordinatorės Silvos Sendrauskienės užaugintos saulėgrąžos.

         Projekto įgyvendinimo metu bibliotekoje veikė literatūros ekspozicija „Latvių litera-tūra“, kurioje eksponuotos šešios knygos latvių kalba. Latvių kalba Šventojoje gan įprastas dalykas, nes „vietinė tarmė atsirado nuo kuršių. Kuršiai yra Šventosios latviai, o mūsų tarmė – kaip Rucavos regiono“ (M. Balčius). Projekto kulminacija tapo išvyka į privatų muziejų, kuriame susitikome su Mikeliu Balčiumi, knygos „Iš Šventosios praeities“ (Palanga, 2016) autoriumi, muziejaus savininku. Išvykoje dalyvavo mokyklos devintokai, projekto koordinatorė Danutė Petkienė, laikraščio „Šventosios Respublika“ atstovė Vitalija Meškienė. Mikelis Balčius – savamokslis archeologas, istorikas, kraštotyrininkas, numizmatas, Lietuvos Kuršių draugijos pirmininkas. Oficialiai jis – latvis, o pagal etninę grupę – kuršis. Negailėdamas laiko autorius pasakojo apie knygoje aprašytus (vis papildyda-mas, kas knygon nesudėta) Šventosios istorijos įvykius, senųjų kuršių pėdsakus, žvejybos įrankius, žvejų papročius ir daug kitų įdomių dalykų. Ne tik pasakojo, bet ir pasakojimą iliustravo muziejaus eksponatais. Dalyviai uždavė daug įvairių klausimų, į kuriuos autorius mielai atsakė. Knygos „Iš Šventosios praeities“ pristatymu norėjome savo bendraamžiams latviams ir lietuviams suteikti dau-giau informacijos apie visų mėgstamą kurortą ir pristatyti jame gyvenantį žymų žmogų.

         Visą savaitę bibliotekoje buvo demonstruojamas meninės dokumentikos filmas „Vėjų žemė“. Tai lyriškas pasakojimas apie pajūrio miestelį Šventąją ir joje įsikūrusią nykstančią kuršių bei Lietuvos latvių bendruomenę. Tai pamiršta ir mažai kam bežinoma šios buvusios žvejų gyvenvietės istorijos dalis, liudijama paskutiniųjų senosios kartos kuršių palikuonių lūpomis. Filme matėme knygos autorių Mikelį Balčių, jo bičiulius ir bendraminčius, grožėjomės Šventosios vaizdais, klausėmės Rucavos etnografinio ansamblio dainų, graudinomės klausydami vietinių gyventojų, kurių keletas jau iškeliavę anapilin, atsiminimų.

         Mokyklos biblioteka projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“ dalyvauja pirmą kartą. Galima pasidžiaugti, jog tarptautinis edukacinis projektas žymiai praplėtė mokinių ir bendruomenės baltų kultūros pažinimo horizontus, už tai esame dėkingi projekto iniciatoriams – Jonavos rajono Žeimių mokyklai-daugiafunkciniam centrui ir Jonavos rajono mokyklų bibliotekininkų metodiniam būreliui. Projekto partneriai, pakvietę atsiverti vienybę kuriančiai draugystei – Vytauto Didžiojo universitetas, Latvijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos ambasada Latvijoje, Jonavos rajono savivaldybė, Latvijos Nacionalinis kino centras, Lietuvos kino centras.

         Dėkojame projekto rėmėjams „Kavos Draugas“, „Fėjos namai“, „Sapiegos klinika“, „Glasseson“, „Skaitmeninė rinkodara“, „Lonas“, kuriems padedant mokyklos biblioteka praturtės naujomis knygomis.

         Projekto Facebook grupė: „Baltų literatūros savaitė/Baltu literatūras nedēļa“

 

 

Projekto koordinatorė Zofija Klapatauskienė

Garsinio skaitymo popietė. Nuotr. Z. Klapatauskienės
Anna Sakse „Pasakos apie gėles“. Nuotr. Z. Klapatauskienės
Garsinio skaitymo popietė. Nuotr. Z. Klapatauskienės
Garsinio skaitymo popietė. Nuotr. Z. Klapatauskienės
Garsinio skaitymo popietė. Nuotr. Z. Klapatauskienės
Geriausių Anna Sakse pasakos „Saulėgrąža“ („Pasakos apie gėles“) piešinių ekspozicija (3 kl.). Nuotr. S. Sendrauskienės
Knygos pristatymas muziejuje. Nuotr. Vitalijos Meškienės
Knygos „Iš Šventosios praeities“ autorius Mikelis Balčius. Nuotr. Vitalijos Meškienės
Pirmieji Šventosios žemėlapiai. Nuotr. Vitalijos Meškienės
Mįslė: kokio gyvūno ragas rastas Šventojoje? Nuotr. Vitalijos Meškienės
Seniausios muziejaus knygos, žurnalai. Nuotr. Vitalijos Meškienės
Knygos „Iš Šventosios praeities“ autorius Mikelis Balčius su projekto koordinatore. Nuotr. Vitalijos Meškienės